Topuklu Yaylası’nda uluslararası gökyüzü gözlem etkinliği gerçekleştirildi.


Denizli'nin Beyağaç ilçesinin Topuklu Yaylası'nda uluslararası gökyüzü gözlem etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlik, Beyağaç Belediyesi, Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği, Beyağaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Pamukkale Üniversitesi'nin iş birliğiyle gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ethem Derman'ın katkılarıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen etkinliğe, 400'ü çocuk olmak üzere toplamda 1700 gökbilim sevdalısı katıldı.

DERİN UZAYI İNCELEDİLER

"Uluslararası Beyağaç Topuklu Yaylası Gökyüzü Gözlem Etkinliği"ne katılanlar, farklı büyüklük ve tipte alana kurulan 6 teleskopla güneş lekelerini, gezegenleri ve derin uzay cisimlerini inceleme şansı elde ettiler. Astrofotoğrafçılar tarafından etkinlik alanına kurulan yaklaşık 30 teleskopla da gece derin uzay cisimlerinin fotoğrafları çekildi.

ÇADIR PLANETARYUMU

Programda astronomi bilimi, ışık kirliliği ve ışık kirliliği ile mücadele, uluslararası karanlık gökyüzü parkları, astroturizm ve astrofotoğrafçılık konularında sunumlar yapıldı. Çocuklara yönelik de Topuklu Yaylası'na kurulan atölyelerde eğlenceli çalışmalar ve yarışmalar düzenlendi. Gönüllü ekiplerce alana kurulan çadır planetaryumda uzay konulu gösterimler yapıldı.

ASTRONOMİ VE ASTROTURİZM

Etkinliğe katılanlar çoğunlukla şehir merkezlerinde yaşadıklarını, bu nedenle gökyüzünü ve samanyolunu ilk defa burada gördüklerini belirtti. Etkinlik ile katılımcılar ışık kirliliği, astronomi bilimi ve astroturizm hakkında bilgi edinirken doğanın korunması anlamında farkındalık edindiler.

ULUSLARARASI KARANLIK GÖKYÜZÜ PARKI

Etkinlik ile "Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı" statüsünü almaya bir adım daha yaklaşan Beyağaç Topuklu Yaylası'nın ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirliğinin artması ve yöre halkının sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sağlanması bekleniyor. Etkinliğin her yıl geliştirilerek devam ettirilmesi ve Topuklu Yaylası'nın "Astro Turizm Destinasyonu" olarak anılarak tanınması hedefleniyor.

Bakanlık


 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar